Dota 2’ye yeni başlayanlar için bir rehber — ana mekaniklerin analizi ve faydalı ipuçları.

Oyunu tanımak

Dota 2 popüler bir MOBA oyunudur. En popülerleri All Pick ve Turbo olan birçok farklı moda sahiptir. 10 kişi (her biri 5 oyuncudan oluşan 2 takım) tarafından girilebilir. Her biri taraflardan birini işgal eder (Karanlık ve Aydınlık). Oyunun temel amacı, düşmanın üssünde bulunan ve diğer birçok bina ve sürüngen tarafından savunulan düşman Elder’ı yok etmektir. Bunu yapmak için, oyuncular her seferinde bir kahraman seçmeye ve sürüngenleri ve düşmanları öldürerek, yeni yetenekler öğrenerek ve çeşitli öğeler toplayarak oyun boyunca onları geliştirmeye davet edilir.

İlk bakışta, Dota 2 oldukça basit bir oyun gibi görünebilir. Aslında, rakip takımdan oyuncular buna sürekli müdahale edeceği için kazanmak son derece zordur. Ek olarak, bu oyunun her yeni başlayanın bilmesi gereken birçok farklı özellik ve nüansa sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Aşağıda onlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bina

Dota 2’deki her takım, oyun sırasında yok edilebilecek bir dizi binaya sahiptir. Ayrıca, bu oyunda herhangi bir takımın asıl amacının rakiplerin üssünü yok etmek olduğunu unutmayın. Bu yüzden sizi haritada sizi bekleyen tüm binalara daha yakından bakmaya davet ediyoruz:

Ayrıca, her üssünde çeşmeler şeklinde ek binalar ve oyunculardan çeşitli heykeller var. Sadece dekoratif işlevler yerine getirirler ve oyunu hiçbir şekilde etkilemezler. Ancak, onları yok etmek için az miktarda altın verilir.

Runes

Dota 2’de, altın, güçlendirme veren veya HP ve MP’yi geri yükleyen çeşitli rünlerin görünebileceği birkaç nokta vardır. Oyunda toplamda 8 tür runik vardır, yani:

Not! Envanterinizde bir şişe varsa, aldığınız rune şişenin şarjlarını otomatik olarak yenileyecektir. Ayrıca hemen etkinleştirilmeyecek, bunun yerine bir süre içeride kalacaktır.

Su” ve “Zenginlikler” dışındaki tüm rünler , her 2 dakikada bir haritanın ortasındaki iki noktada rastgele görünür. Ödül rünleri oyunun başında 4 noktada ve ardından her 3 dakikada bir haritanın farklı taraflarında iki konumda görünür. Su rünleri, haritanın ortasındaki nehirde 2 ve 4 dakikada görünür.

Roshan Belediyesi

Roshan, Dota 2’deki en güçlü tarafsız sürüngendir ve haritanın ortasına yerleştirilmiş özel bir mağarada ortaya çıkar. Çok fazla sağlığa, elden çok fazla hasara ve ayrıca etki alanı hasarı veren ve kahramanları sersemleten yerleşik becerilere sahiptir. Onu öldürmek için ekip altın, deneyim ve ek öğeler alır:

Oyundaki roller

Şu anda Dota 2’de 5 tür rol var. Her rolün kendine has özellikleri vardır ve maçın tüm sonucunu farklı şekillerde etkiler. Onlara daha yakından bakalım:

 1. Orta koridor oyuncusu (1. – 2. sıra). Oyundaki ana ve en zor rollerden biri. Bu pozisyondaki oyuncular her zaman orta koridordadır. Orta koridor oyuncularının özelliklerinden biri de rakibine karşı koridorda tek başına durmalarıdır. Ayrıca orta koridor oyuncuları, baskınlar (diğer koridorlara baskınlar) düzenleyebilmeleri, frag yapabilmeleri ve böylece takım arkadaşlarına yardım edebilmeleri ile ayırt edilir.
 2. Carrie (1. – 2. sıra). Taşıyıcının ana görevi, slot satın almak için sürekli olarak çiftçilik yapmaktır (ormandan ve koridor sürüngenlerinden altın çıkarmak). Ve sonraki aşamalarda, tüm dövüşleri kazanmak ve düşman binalarını kırmak taşıyıcılara kalmış.
 3. Hardliner (3. sıra). Bu pozisyonda kahramanlar, düşman taşıyıcısına ve desteğine karşı durdukları Kapalı şeride gelirler. Sert koridor oyuncusu ile birlikte, yalnız kaldıkları durumlar olmasına rağmen, desteği çoğunlukla 4. konumdadır. Sert koridorlar genellikle başlatıcı (tüm dövüşleri başlatır) veya tank (tüm hasarı emer) olarak hareket eder.
 4. Destek (4. sıra). Ana görevi koridordaki sert koridor oyuncusuna yardım etmek ve orta şeride sürekli baskınlar yapmak olan bir destek rolü. Ayrıca, bu destek, yararlı öğeler toplaması bakımından tam olandan farklıdır.
 5. Tam destek (5. konum). Oyuncuların oyun üzerinde önemli bir etki yarattığı en ödüllendirici rollerden biri. Tam destek kahramanları, taşıyıcılarını güvenli şeritte toplamalı (düşmanları uzaklaştırmak, istiflemek ve çekmek, sağlık ve manayı geri kazanmak), totemlerini yerleştirmek (haritanın belirli bir alanına görüş vermek) ve düşman totemlerini kırmak zorundadır. Ayrıca, 5. pozisyonun destekleri genellikle takım arkadaşlarının eylemlerini koordine eder (baskın veya yoğurma çağrısı, rakipler ve yuvaları vb. hakkında bilgi verin).

Gördüğünüz gibi oyundaki her rolün kendine has özellikleri, avantajları ve dezavantajları var. Çoğu Dota 2 oyuncusunun orta koridor oyuncusu olarak oynamayı tercih ettiğini unutmayın, çünkü bunlar en ilginç roller olarak kabul edilir. Ek olarak, orta şeritten ve kolay şeritten reytingi yükseltmenin en kolay olduğu yer budur. Bununla birlikte, rollerin geri kalanı da oldukça ilginç. Bu nedenle, başlangıç olarak, tüm pozisyonlarda en az 10 maç oynamanızı ve ancak bundan sonra en çok neyi sevdiğinize karar vermenizi öneririz.

Kahraman

Şu anda Dota 2’de 121 kahraman seçeneği var. Her birinin kendi modeli, seslendirmesi, çeşitli öğeleri, yetenekleri, yetenekleri ve diğer birçok özelliği vardır. Aynı zamanda hepsi ana özelliklerine göre 3 gruba ayrılır:

 1. El becerisi. Bu tür kahramanların temel özelliği, yüksek saldırı hızı ve yüksek beyaz zırhtır (kahramanın çevikliği için verilir).
 2. Mukavemet. Bu kahramanların hepsinin büyük miktarda sağlığı vardır, bu da genellikle tank (düşmanların tüm giden hasarını emer) ve başlatıcı (toplu dövüşler başlatma) olarak hareket ettikleri anlamına gelir.
 3. İstihbarat. Bu tür kahramanlar, hasar veren veya takıma yardım eden güçlü büyü becerilerinin varlığı ile ayırt edilir.

Ayrıca, Dota 2’de kahramanları zorluk seviyesine göre bölmenin mümkün olduğunu unutmayın. Yeni başlayanlara en basit karakterleri seçmeleri önerilir. Bu arada, 2017’den beri yeni bir hesapla oynarken, aralarından seçim yapabileceğiniz sınırlı sayıda kahraman sunuluyor ve yasak ancak 25 maç oynandıktan sonra kaldırılıyor. Mevcut Dota 2 yamasındaki en basit ve en kullanışlı kahramanlar şunları içerir:

Aslan. Son derece basit bir oynanışa sahip, oyundaki en iyi 4. ve 5. pozisyon desteklerinden biri. 4 saniye boyunca Yönlendirilmiş Toplu Sersemletme ve Yönlendirilmiş Altıgen (düşmanı bir hayvana dönüştürür ve yeteneklerini kullanmalarını engeller) vardır. Buna ek olarak, Lyon’un nihai yeteneği büyük büyü hasarı verme yeteneğine sahiptir, bu da hem oyunun başlarında hem de oyunun sonlarında parça yapmalarını oldukça kolaylaştırır.

Juggernaut. Şu anda Dota 2’deki en popüler taşıyıcıdır. Aynı zamanda onun gibi oynamak oldukça kolaydır. Ve hepsi sahip olduğu gerçeği sayesinde: sürüngenleri inkar etmenin kolay olduğu uygun bir saldırı animasyonu; mükemmel istatistikler (çok fazla zırh ve yüksek saldırı hızı); bir kaçış var (1 beceri büyü dokunulmazlığı verir ve ayrıca altındaki çevredeki hedeflere etki alanı hasarı verebilirsiniz, bu da sürüngenleri toplamaya yardımcı olur); Güçlü bir ulti mevcuttur (kaçışı yoksa ve sürüngenlerden veya diğer düşmanlardan uzakta duruyorsa hemen hemen her kahramanı öldürebilir).

Basit oynanışla ayırt edilen en popüler kahramanlar yukarıda listelenmiştir. Tüm yeni başlayanlara bu karakterlerle oynamaya başlamalarını öneririz. Bu sayede Dota 2’nin tüm özelliklerini kolayca öğrenebilecek ve çoğu maçı kazanabileceksiniz. Ve bir kez alıştıktan sonra (genellikle en az 100 maç sürer), daha zor kahramanları deneyebilirsiniz. Önemli olan, yalnızca mevcut güncellemede en güçlü olan karakterleri seçmektir. Bunları her zaman bir Dota + aboneliği kullanarak veya farklı dönemlerde oynanan tüm maçların istatistiklerinin bulunduğu Dotabuff portalı aracılığıyla alabilirsiniz

Dota 2’de oyunun aşamaları

Dota 2’nin tüm ana özelliklerini öğrenmeyi bitirdikten sonra, All Pick modunda oyunun başlangıcına geçebilirsiniz. Bunu yapmak için maç aramayı açmanız ve tüm oyuncuların bulunmasını beklemeniz yeterlidir. Ardından, aşağıdaki aşamalardan oluşacak olan oyun başlayacaktır:

 1. Seç (Kahraman Seçimi). All Pick modunda maç yüklenir yüklenmez, oyunculardan bir seferde 1 kahramanı yasaklamaları istenecektir (rastgele sayıda kahraman yasaklanacaktır). Ardından, zirve aşaması (kahraman seçimi) başlayacaktır. Genellikle, her şeyden önce, 5. ve 4. pozisyonların destekleri alınır, ardından sert koridor seçimleri (zor şerit) ve ardından taşıyıcı ve orta koridor. Bir kahraman seçerken, düşmanların ne aldığına dikkat etmeli ve seçimlerini bitirmeye çalışmalısınız. Kahramanını seçtikten sonra, İlk satın alma işlemini yapabilir ve aşamanın tamamlanmasını bekleyebilirsiniz.
 2. Oyunun başlangıcı (0 – 1 dakika). Oyun başlar başlamaz, doğrudan şeridinizin yanındaki runeye koşun. Takım arkadaşlarınızla rakiplerinizi uzaklaştırmaya çalışın ve 1 dakika içinde mümkün olduğunca çok rün alın, ardından şeridinize gidin.
 3. Astar (1 – 10 dakika). Bu aşamada, koridorda kalmanız ve son vuruş sürüngenleri (ana roller olarak oynuyorsanız) veya çekirdeklerinize yardım etmeniz (rakipleri uzaklaştırmanız, geri çekilme yapmanız, iyileştirmeniz vb.) gerekir. Ayrıca, diğer koridorlardaki rakipleri parçalamayı veya baskın yapmayı deneyebilirsiniz (4. pozisyon için veya orta koridor oyuncusu olarak oynuyorsanız).
 4. Erken oyun (10 – 20 dakika). Genellikle bu noktada, destekler ve sert koridorlar çeşitli şeritlerde savaşmaya başlar veya ilk kuleleri kırar. Ana pozisyonlar (taşıyıcı ve orta koridor) koridorda çiftçilik yapmaya devam eder veya ormana geçer ve büyüler.
 5. Oyun ortası (20 – 35 dakika).Bu aşamada, tüm roller oyuna aktif olarak katılmaya başlar. Burada mümkün olduğunca sık dövüşler düzenlemeniz gerekir (bunun için duman kullanmak en iyisidir, çünkü rakipler sizi altlarında görmez) ve zaferden sonra binaları itmeye (kırmaya) devam edin. Her şey yolunda giderse, ekibinizin tek yapması gereken Roshan’ı almak, tüm rakipleri tekrar öldürmek ve tahtı kırmak. Eğer kaybedersen, Ardından def’ten (savunma) oynamaya başlayın ve üssünüzde saklanın.
 6. Leith (35 – 55+ dakika). Bu aşamada, baskın takım genellikle oyunu bitirmeye çalışır ve sürekli olarak HG’ye (düşman üssü) girmeye çalışır. Kaybeden takım genellikle üssünde oturur ve rakiplerini savuşturur ve bazen maçın sonucunu kendi lehine çevirmek için baskınlar düzenler.
 7. Süper geç (geç oyun, 55+ dakika). Bu aşama, her iki takım da düşmanın tahtını kıramadığında gerçekleşir. Her şey, alınan kahramanların gücüne ve ilk önce kimin hata yapacağına bağlıdır.

All Pick modundaki en dereceli ve normal maçlar yukarıdaki senaryoyu takip eder. Yine de her zaman yeni bir şey bulabilir ve bunu oyunlarınıza uygulayabilirsiniz.

Dota 2’de oyun terimleri

Dota 2’de, takımla veya rakiplerle iletişim kurabileceğiniz herkes için özel bir sohbet mevcuttur. İletişimde, oyuncular genellikle yeni başlayanlar için anlaşılmaz olabilecek özel terimler kullanırlar. Bunlardan en popüler olanlarına bir göz atalım:

 • yoğurma kitlesel bir kavgadır;
 • bayt – düşmanın dikkatini kendisine yönlendirme girişimi;
 • zayıflatma – olumsuz etki (zehir, sersemletme, yavaş, vb.);
 • buff – olumlu bir etki (karakteri güçlendirir);
 • beceri – beceri (Dota 2’deki tüm kahramanlarda vardır);
 • Stan, çeşitli becerilerin neden olduğu bir sersemletmedir;
 • bash, çeşitli becerilerden veya özel bir Skull Basher öğesinden uygulanabilen kısa süreli bir şoktur;
 • Ganj – takım arkadaşlarıyla birlikte rakiplere saldırmak;
 • frag – rakiplerden birini öldürmek;
 • GG (GG, iyi oyun) – bu genellikle tüm oyunların sonudur;
 • Denai – şeritte kendi sürüngenlerinizi inkar etmek (bazı durumlarda müttefikinizin işini de bitirebilirsiniz);
 • Bekleme Süresi (Bekleme Süresi, Bekleme Süresi) – Bir becerinin veya öğenin bekleme süresi;
 • domuz yağı (Sylens) – kahramanın yeteneklerini kullanmasını engelleyen bir zayıflatıcı;
 • çiftçilik – sürüngenlerden altın madenciliği;
 • Besleyici, sürekli ölmekte olan bir oyuncudur.

Makaleyi beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın:
Türkiye'nin ana e-spor sitesi
Comments: 1
 1. Summit

  ;-)

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: